Text Box: Autori
Dr. Bashkim Baxhaku

 

 

Makineria

Edukimi

Bujqėsia

Eurosporti

Autori

 

 

 

 

AUTOBIOGRAFIA

SHĖNIMET PERSONALE:

Datėlindja                                  7.10.1953

Vendlindja                                 Bellobrad – Dragash (Sharr)       

Prindit                                       Ibrahim Baxhaku & Pembe (RRystemi)

Gjendja martesore                      I martuar babė i tre djemve

EDUKIMI:

Shkolla Fillore                            Dragash 1961-68

Shkolla e Mesme teknike             Prizren 1968-72

Universiteti i Prishtinės                Fakulteti i Makinerisė  1972-1977

Universiteti i Beogradit                Fakulteti i Makinerisė studimet post diplome 1977-1983

Universiteti i Prishtinės & Universiteti i Tiranes  Doktoratura  1997

SPECIALIZIMET:

·         Gjuha gjermane ne  “GOETE INSTITUTE” Murnau nė Gjermani (1984)

·         Kėrkimet laboratorike nė Bratislave dhe Bėrno, Institutet e Fakulteteve tė Makinerisė (1989)

·         Konstruktimi me ndihmėn e kompjuterit, pjesa pėrfundimtare e punės se doktoraturės ne Universitetin “FRIDRICH SCHILER” Jenna Gjermani, 1997

·         Universiteti Teknik nė Wien - Fakulteti i Informatikės-WEB Faqet dinamike, Austri 2007

PĖRVOJA

·         1977-1983 kam punuar si asistent praktikant ne Fakultetin Teknik ne Universitetin e Prishtinės,

·         1983-1985 asistent ne Fakultetin e Makinerisė ne Universitetin e Prishtinės,

·         1983-1985 ligjėrues ne Fakultetin e Makinerisė ne Universitetin e Prishtinės,

·         1997-1999 ligjėrues i lartė ne Fakultetin e Makinerisė ne Universitetin e Prishtinės  

·         1999 arsimtar (docent) ne Fakultetin e Makinerisė ne Universitetin te Prishtinės

Prej vitit 1999 .. 2003 kam punuar si specialist pėr teknologji informative dhe programim pranė BARENTS GROUP – KPGM USA nė Prishtinė si dhe kam mbajtur ligjėrata nga lėndėt e Informatikės dhe Bazave tė shėnimeve.

Ne vitet 2003 .. 2007 si bashkėpunėtor i jashtėm kam krijua bazat e shėnimeve pėr statistikat vitale ne ESK, Statistikat sociale si dhe pėr Regjistrin e biznesit nė statistikat Ekonomike.

Pėr vitet 2003, 2004, 2005 dhe 2006 kam krijua raportet pėr statistikat vitale ne ESK, si dhe statistikat sociale – te arsimit parashkollor, fillor dhe mesėm.

Kam krijua bazėn dhe interfejsin (format dhe raportet) pėr regjistrimin e pare pilot ne vitin 2006.

Pėr KMLDNj kam krijua bazėn pėr monitorimin e zgjedhjeve dhe krijimin e raporteve te shpejt pėr zgjedhjet e vitit 2004.

Tash mbaj ligjėrata ne Fakultetin e Inxhinierisė Mekanike nga lėndėt:

studimet Bachelor:

·         Motorėt me djegie te brendshme pėr studentet e drejtimit te Automjeteve

·         Motorėt pėr ngasjen e mjeteve ne Komunikacion pėr studentet e drejtimit te Komunikacion - studimet Bachelor.

Studimet Master:

·         Modelimi dhe simulimi ne komunikacion,

·         Konstruksioni i motorėve,

·         Modelimi i proceseve te motorėt,

·         Metodat eksperimentale te motorėt

Ne Fakultetin e Bujqėsisė i mbajė ligjėratat nga lėndėt:

·         Bazat e Informatikės pėr studentet e drejtimit te Bujqėsisė,

·         Informatika pėr studentet e drejtimit te Veterinės dhe

·         Pėrdorimi i kompjuterėve ne Bujqėsi pėr studentet e drejtimit Agroekonomi.

Ne Fakultetin e Edukimit mbajė dhe kam mbajt ligjėrata nga lėndėt:

·         Hyrje ne Informatikė,

·         Gjuhet aplikative dhe

·         Bazat e shėnimeve.

aktivitetI pegagogjik:

Prej punėsimit ne Universitet deri me tash i kam ushtruar kėto lėndė:

1.      Vizatimi teknik me gjeometri deskriptive

2.      Detalet e makinave

3.      Vizatimi teknik

4.      Gjeometri deskriptive

5.      Bazat e makinerisė

6.      Bazat e konstruktimit

7.      Motorėt me djegie te brendshme 

Gjithashtu kam ligjėrua kėto lėndė:

1.      Vizatimi teknik me gjeometri deskriptive

2.      Vizatimi teknik

3.      Bazat e makinerisė

4.      Motorėt me djegie te brendshme

5.      Motorėt pėr ngasjen e mjeteve ne komunikacion

6.      Informatika

7.      Bazat e informatikės

8.      Pėrdorimi i kompjuterit ne bujqėsi

9.      Programet aplikative

10.   Arkitektura e kompjuterit

11.   Rrjetet kompjuteristike

12.   Hyrje ne Informatike

13.   Algoritmet dhe programimi

14.   Bazat e te dhėnave

15.   Modelimi dhe simulimi ne komunikacion – master

16.   Konstruksioni i motorėve – master

17.   Modelimi i proceseve te motorėt – master

18.   Metodat eksperimentale te motorėt - master

Gjate punės ne Fakultetin e Inxhinierisė Mekanike jam zgjedhė ne kėto thirrje:

·         23.02.1978 – Asistent praktikant ne lėndėt e katedrės „Detalet e makinave me konstruksionet“

·         03-03-1983 – rizgjidhem Asistent praktikant pranė katedrės se njėjtė

·         07-03-1985 – zgjidhem Asistent pėr katedrėn e njėjtė

·         20-06-1986 – zgjidhem Ligjėrues pėr lėndėn „Vizatimi teknik me gjeometri deskriptive“

·         01-1987 – zgjidhem Ligjėrues i larte pėr lėndėn „Vizatimi teknik“

·         1999 – zgjidhem Docent pėr lėndėn „Motorėt me djegie te brendshme“.

·         2004 – rizgjidhem ne thirrjen Docent (Assistent Profesor)

 

      Ne vitet shkollore 1983/85 jam emėruar shef i Katedrės „Detalet e makinave me konstruksionet“

aktiviteti shkencor dhe publikimet e tjera:

Publikimet shkencore:

1.      Kalkulimi i boshteve bryllor statikisht te pa definuar – Fakulteti i Makinerisė ne Beograd, 1983. Punimi i magjistraturės nga lema e rezistencės se konstruksioneve - autor.

2.      Hulumtimi i shkaqeve te thyerjes te pjesėve kryesore te transmetuesit te fuqisė te cilėt pėrdoren te blloqet  e TC Kosova A ne Kastriot – Punimi i financuar nga BVI-ja Krahinore pėr pune shkencore - bashkėpunėtor.

3.      Optimizimi i parametrave karakteristike ne proceset qe zhvillohen ne sistemin e ushqimit te motorit dizel. Tema e doktoraturės nga lema e motorėve me djegie te brendshme – Fakulteti i Makinerisė ne Prishtine, 1997 – autor

4.      Naser Lajqi, Bashkim Baxhaku, Shpetim Lajqi: Model for Calculation of Characteristic Parameters for the Marine Motors, TMT07-079 Tunis, 2007

5.      Bashkim Baxhaku, Naser Lajqi , Heset Cakolli, Fehmi Krasniqi: A Single Model to Determine Dynamics Load in Crankshaft of Internal Combustion Engines, TMT07-080 Tunis, 2007

6.      Lajqi Naser, Bibić Dževat, Baxhaku Bashkim, Filipović Ivan: Contribution to Turbocharged Diesel Engine process modeling – Development and Modernization of production – RIM , Croatian 2007.

7.      Ivan Filipović, Almir Blažević, Dževad Bibić, Bashkim Baxhaku: Contribution to Simplification of Flywheel characteristics selection in Internal Combustion Engines – Development and Modernization of production – RIM , Croatian 2007.

8.      Heset Cakolli, Nijazi Ibrahimi, Azem Kycyku, Bashkim Baxhaku: Uticaj ugla nagiba zuba planetarca i trenja na stepen iskoriscenja planetarnih cilindricnih prenosnika – Kvalitet 2007 Neum Croatian 2007

Punimet Profesionale:

1.      Studimi i shkaqeve te dėmtimit  te dhėmbėve te dhėmbėzoreve te reduktorit  te rrotės punuese te ekskavatorit SRS 1300.24/5 pėr mihjen sipėrfaqėsore ne Bellaēevc, Prishtinė 1982 - bashkėpunėtor

2.      Reduktimi i shpejtėsisė se teleferikut Novo Berde – Kishnicė , Prishtinė 1984 - bashkėpunėtor

3.      Optimizimi i pėrmasave te ēifti me vide pa fund – Prishtinė 1985 - autor

4.      Aplikimi i makinave llogaritėse te kalkulimi i ēifteve te dhėmbėzoreve cilindrik, Prishtinė 1988 - autor

5.      Kushtet e vijushmerise ne mbėshtetėsit e boshtit motorik , Beograd 1989 - autor

6.      Modelimi dhe krijimi i programit pėr kalkulimet termike te motorėt me djegie te brendshme, Prishtinė 1996 - autor

7.      Modelimi dhe krijimi i programit pėr kalkulimin kinematike dhe dinamike te mekanizmit motorik te motorėt me DB, Prishtinė 1997 - autor

8.      Pėrcaktimi i reaksioneve nė mbėshtetėsit kryesorė te motori Perkins P-4 Massey-Ferguson, Prishtinė 2004 - autor

Pėrveē punimeve te pėrmendura kam edhe mjaft punime nga lema e informatikės ne krijimin e bazave te shėnimeve si dhe programe ne gjuhet programuese te ndryshme, gjithashtu kam kryer revidime te ndryshme te projekteve kryesore makinerie, hulumtime te ndryshme, analiza profesionale si dhe ekspertiza te ndryshme nga lema e motorėve me DB. 

PUBLIKIMET MĖSIMORE – TEKSTET

1.      Vizatimi teknik me gjeometri deskriptive – Praktikumi nga ligjėratat  dhe ushtrimet, Fakulteti Teknik OTHPB Makineria, Prishtinė, 1985 - autor

2.      Bazat e makinerisė – Ligjėratat , Prishtinė 1990 - autor

3.      Motorėt me djegie te brendshme - Praktikumi nga ushtrimet Prishtinė, 1993 - autor

4.      Vizatimi teknik – Tekst pėr shkollat e mesme, Prishtinė, 1997- Nijazi Ibrahimi, Bashkim Baxhaku, Naser Lajēi

5.      Gjeometri deskriptive – Tekst pėr shkollat e mesme, Prishtinė, 1997- Musli Bajraktari dhe Bashkim Baxhaku

6.      Kalkulimi termik i motorėve me djegie te brendshme – Skript, Prishtinė, 1997 – autor

7.      Kinematika dhe dinamika e motorėve me djegie te brendshme – Skript, Prishtinė 1998 - autor

8.      Motorėt me djegie te brendshme – Ligjėratat pėr pėrdorim interno, Prishtinė 1998 – autor

9.      Modelimi she simulimi ne Komunikacion – Ligjėratat e autorizuara – Prishtinė 2003 – autor.

10.  Motorėt me djegie te brendshme – Teksti, Prishtinė, 2004 – autor

11.  Gjeometria deskriptive teknike - Teksti, Prishtinė, 2006 – autor

12.  Konstruktimi i motorėve me djegie tė brendshme – Ligjėratat e autorizuara, Prishtinė, 2007 - autor

13.  Motorėt pėr ngasjen e mjeteve ne komunikacion – skript pėr pėrdorim intern, Prishtinė, 2007 – autor.